مقدمه

نکات مهم و کاربردی برای شروع برنامه نویسی

در جریان سوالات و صحبت های کاربران محترم سایت دربارۀ نحوۀ شروع و کار با برنامه نویسی و یادگیری زبان برنامه نویسی مناسب، باید به نکاتی اشاره کنم که لازم است هر کسی که می خواهد به این حوزه وارد شود و شروع برنامه نویسی حرفه ای را تجربه کند آن ها را بداند.
برنامه نویسی مبحثی است که کم و بیش همۀ افراد علاقمند به دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات به آن اشتیاق دارند. گاهی این علاقه آنقدر زیاد می شود که فرد تصمیم می گیرد شروع به یادگیری برنامه نویسی کند.
اما پس از ورود به دنیای برنامه نویسی با کوهی از سوالات و زبان های مختلف روبرو می شود که انتخاب راه را بسیار سخت می کند.
از کدام زبان برنامه نویسی شروع کنم؟
کدام زبان برنامه نویسی بهتر است؟
کدام زبان برنامه نویسی پول سازتر است؟
و …

۱- انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب:

زبان های زیادی برای برنامه نویسی وجود دارند. ولی تقریبا می توان گفت که سینتکس و یا دستور اکثر زبان های برنامه نویسی مشابه زبان ++C (سی پلاس پلاس) است. پس پیشنهاد می کنم اگر مبتدی هستید آموزش زبان ++C را کامل یاد بگیرید.

۲- استفاده از محیط برنامه نویسی مناسب:

اگر مبتدی هستید حتما از ساده ترین محیط ها و ویرایشگرهای متن برای کد نویسی استفاده کنید. محیط های حرفه ای افراد مبتدی را تنبل می کنند.
محیط های حرفه ای دستورات را بعد از ورود یک حرف برای شما تایپ می کنند و عملا قدرت تایپ دستورات از شما گرفته شده و شما در تایپ دستورات تنبل بار خواهید آمد و در رفع خطاهای برنامۀ خود دچار مشکل خواهید شد.

۳- پیش نیازها برای شروع برنامه نویسی:

قبل از شروع به یادگیری کد نویسی ابتدا پیش نیازهای مربوط به برنامه نویسی را خوب یاد بگیرید. یک برنامه نویس هنگامی موفق می شود که قدرت تجزیه و تحلیل یک سیستم را داشته باشد و بتواند مسائل را به خوبی حل کند.
با مفاهیمی چون طراحی و تحلیل الگوریتم و فلوچارت غریبه نباشد. یک برنامه نویس خوب باید بتواند بهترین الگوریتم و ساختمان داده را برای کد خود طراحی کند. شاید شما بتوانید یک برنامه را با چندین روش بنویسید ولی بهترین روش، الگوریتمی است که فاکتورهایی مانند سرعت، دقت، امنیت و … را داشته باشد.

۴- جهت دادن به مسیر یادگیری برنامه نویسی:

تقریبا زبان های برنامه نویسی به دو دسته تقسیم می شوند:
۱- زبان های برنامه نویسی دسکتاپ: برای اجرا در سیستم عامل های مختلف توسعه داده شده اند.
مانند: نرم افزارهای اتوماسیون اداری، ماشین حساب و ...
۲- زبان های برنامه نویسی تحت وب: برای وب نویسی توسعه داده شده اند.
مانند: شبکه های اجتماعی، فروشگاه های اینترنتی و ...
سعی کنید برای شروع، مسیر درست را انتخاب کنید و ببینید به کدام یک از این نوع زبان ها علاقه دارید.
مثلا: زبان برنامه نویسی سی شارپ، زبان برنامه نویسی پایتون، زبان برنامه نویسی جاوا، زبان برنامه نویسی PHP و زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت از جمله زبان های برنامه نویسی دسکتاپ و تحت وب هستند که بسیار قدرتمند و محبوب می باشند.

۵- مفاهیم فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT):

شما به عنوان یک برنامه نویس باید با مفاهیم IT آشنا باشید.
مثلا:
کدهای شما چگونه اجرا می شوند؟
کدهای شما چگونه به سمت سرور می روند؟
پروتکل چیست؟
مفسر با کامپایلر چه تفات هایی دارد؟
و …

۶- زبان انگلیسی تخصصی:

زبان بین المللی در رشتۀ IT انگلیسی می باشد. هر چقدر به زبان انگلیسی (تخصصی رشتۀ IT) مسلط تر باشید، یادگیری و رفع خطاها برای شما آسان تر خواهد بود. این علم هر روز در حال پیشرفت است و شما هم مجبور هستید هر روز مقالات و یا کتاب هایی به زبان انگلیسی بخوانید. پس برای تقویت زبان انگلیسی تخصصی خود تلاش بیشتری کنید.

۷- ناامید نشوید:

از ابتدا تا انتها بارها پیش می آید که برنامۀ شما دچار خطاهایی می شود که رفع آن برای شما بسیار دشوار می شود. این باعث خواهد شد که شما از ادامۀ کار منصرف شوید و با خود بگویید که استعداد کافی برای یادگیری و ادامه را ندارید.
هیچوقت هنگام بروز خطا در برنامۀ خود ناامید نشوید. بلکه خوشحال هم باشید. چون قرار است مطلب و تکنیک جدیدی یاد بگیرید. متن خطای خود را در گوگل، انجمن ها و یا وب سایت های مربوطه جستجو کنید.

۸- بهترین زبان برنامه نویسی برای بازار کار:

اگر شما به هر زبانی به طور حرفه ای مسلط شوید، همیشه فرصت استخدام در همه جا را خواهید داشت. پس بعد از انتخاب مسیر، یک زبان را جهت یادگیری انتخاب کنید و در آن حرفه ای شوید.
وقتی یک زبان را به طور کامل یاد گرفتید، یادگیری دیگر زبان ها بسیار ساده تر خواهد شد.

۹- انتخاب بهترین اساتید و وسایل کمک آموزشی:

یک استاد و یا یک کتاب خوب می تواند علاقۀ شما را به شروع برنامه نویسی بیشتر کند.
انتخاب درست منابع آموزشی علاقه و امید شما را به این مبحث بیشتر خواهد کرد.

۱۰- متوقف نشوید و هر روز تمرین کنید:

یکی از عوامل موفقیت در شروع برنامه نویسی تمرین زیاد به صورت مداوم و روزانه است. هیچوقت تمرین را متوقف نکنید و فاصلۀ زمانی زیاد بین تمرین ها نیندازید.
خلاق باشید و راهی جدید و ساده برای حل مسائل پیدا کنید. کدهای حرفه ای ترها را ببینید و روش کد نویسی آن ها را تحلیل کنید.
از افراد با تجربه کمک بگیرید و نظر آن ها را در مورد سیستمی که طراحی کردید بپرسید. معماری های جدید و فریم ورک های روز و محبوب را بشناسید و از آن ها استفاده کنید.